Atrakcje Kaszub / Baza atrakcji / USTKA - Kościół Najświętszego Zbawiciela

USTKA - Kościół Najświętszego Zbawiciela

Kościół Zbawiciela

Pierwszym, wzmiankowanym w 1365 roku, kościołem w Ustce była drewniana świątynia pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela i świętego Mikołaja. W latach 1885 -1888 na potrzeby rozrastającej się parafii protestanckiej wybudowano neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. Posiadał on 800 miejsc siedzących. W 1945 roku został on przekazany parafii katolickiej.

Jest to duża świątynia, murowana z czerwonej cegły, na rzucie prostokąta, z wyodrębnionym prezbiterium zakończonym wielobocznie. Może ona pomieścić około 1500 osób. Od frontu znajduje się wieża z ostrołukowym, profilowanym portalem, zakończona dachem ostrosłupowym.
Kościół posiada okna ostrołukowe i drewniany, belkowany strop. Dach jest dwupołaciowy, a nad prezbiterium wielopołaciowy i kryty dachówką.

We wnętrzu uwagę szczególna uwagę zwracają XIX-wieczne organy z warsztatu Völknera, ołtarzowy krucyfiks z XVII wieku oraz witraż w ołtarzu głównym.

Dostępność

Cyfry 1-5 oznaczają stopień dostosowania atrakcji turystycznej do różnych niepełnosprawności, przy czym 1 oznacza bardzo słabe dostosowanie, a 5 bardzo dobre.

2

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją wzroku - słabo.

Parking wokół kościoła, bez wyznaczonych miejscem dla osób niepełnosprawnych. Dojście po twardej nawierzchni brukowanej. Od ulicy Kościelnej poziom ulicy równa się z terenem wokół kościoła, z pozostałych trzech stron – dojście po dwóch lub czterech schodach. Wejście do kościoła poprzedza pięć stopni bez poręczy, dalej gładka posadzka, w kolorze kontrastującym z kolorem ścian. Szerokie przejścia w nawie głównej i nawach bocznych. Ławki wewnątrz kościoła oraz na zewnątrz. Wnętrze równomiernie oświetlone.

2

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją słuchu - słabo.

Parking wokół kościoła, bez wyznaczonych miejscem dla osób niepełnosprawnych. Dojście po twardej nawierzchni brukowanej. Ławki wewnątrz kościoła oraz na zewnątrz. Wnętrze równomiernie oświetlone. Elementy wyposażenia kościoła nie są opisane, ale przed kościołem znajduje się tablica informacyjna opisująca historię świątyni. Brak hałasu. Toalety publiczne w pobliżu (ok. 100 m).

2

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją ruchu - słabo.

Parking wokół kościoła, bez wyznaczonych miejscem dla osób niepełnosprawnych. Dojście po twardej nawierzchni brukowanej. Od ulicy Kościelnej poziom ulicy równa się z terenem wokół kościoła, z pozostałych trzech stron – dojście po dwóch lub czterech schodach. Wejście do kościoła poprzedza pięć stopni bez poręczy, dalej gładka posadzka. Szerokie przejścia w nawie głównej i nawach bocznych. Ławki wewnątrz kościoła oraz na zewnątrz.

1

Poziom dostosowania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - bardzo słabo.

Parking wokół kościoła, bez wyznaczonych miejscem dla osób niepełnosprawnych. Dojście po twardej nawierzchni brukowanej. Od ulicy Kościelnej poziom ulicy równa się z terenem wokół kościoła, z pozostałych trzech stron – dojście po dwóch lub czterech schodach. Wejście do kościoła poprzedza pięć stopni bez poręczy, dalej gładka posadzka. Szerokie przejścia w nawie głównej i nawach bocznych. Ławki wewnątrz kościoła oraz na zewnątrz.

1

Poziom dostosowania dla rodzin z małymi dziećmi - bardzo słabo.

Parking wokół kościoła, bez wyznaczonych miejscem dla osób niepełnosprawnych. Dojście po twardej nawierzchni brukowanej. Od ulicy Kościelnej poziom ulicy równa się z terenem wokół kościoła, z pozostałych trzech stron – dojście po dwóch lub czterech schodach. Wejście do kościoła poprzedza pięć stopni bez poręczy, dalej gładka posadzka. Szerokie przejścia w nawie głównej i nawach bocznych. Ławki wewnątrz kościoła oraz na zewnątrz. Toalety publiczne w pobliżu (ok. 100 m). Brak przewijaka i pomieszczenia dla mam karmiących.

Adres

Powiat: słupski

Miejscowość: Ustka

Lokalizacja: Parafia pw. Najświętszego Zbawiciela 
ul. Kościelna 4
76-270 Ustka

Kontakt

tel. 59 814 42 67

email: proboszcz@zbawiciel-ustka.pl

www.zbawiciel-ustka.pl

Ceny

wstęp wolny

Godziny otwarcia

Poza godzinami mszy otwarty jest tylko przedsionek kościoła.
Msze Święte:
w niedziele: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 16.00 (w okresie VII-VIII również 17.30), 18.00 (w okresie VII-VIII również 19.00)
w dni powszednie: 7.00, 16.30 (w okresie VII-VIII również 18.00)

Mapa dojazdu

Źródło

www.zbawiciel-ustka.pl z dn. 29.09.2011