Atrakcje Kaszub / Baza atrakcji / GDAŃSK - Błękitny Baranek

GDAŃSK - Spichlerz Błękitny Baranek

Błękitny Baranek

W zabytkowym spichlerzu Wisłoujście (Błękitny Baranek) mieści się Centrum Edukacji Archeologicznej "Błękitny Baranek", które przygotowało niezwykłą podroż w przeszłość. Zwiedzający przeniosą się do średniowiecznego Gdańska, na uliczkę z XIV wieku z domami i warsztatami pełnymi hałasu i zapachów. Spotkać tam można postacie gdańszczan sprzed 700 lat, których wygląd został wiernie zrekonstruowany przez antropologów w oparciu o pochówki gdańszczan pod halą Targową. Stroje, narzędzia, broń i ozdoby wykonano według dawnych wzorów. Na uliczce zobaczyć można kupca zamorskiego, zagrodę, praczkę, łaźnię, krawcową, bednarza, pielgrzyma, żebraczkę, płatnerza, aptekarza, cyrulika, szewca, bursztyniarza, wędrownego piekarza i karczmarza. Na II pietrze prezentowane są najcenniejsze zabytki znalezione na gdańskich wykopaliskach m.in. narzędzia, ceramika, wyroby ze skóry - kaletki, rękawice, futerały, monety, zabawki. Wszystkie wystawy wzbogacone są prezentacjami multimedialnymi i filmami. Na parterze stworzono oryginalne wnętrze w stylu dawnej portowej tawerny, gdzie można organizować okolicznościowe spotkania.

Dostępność

Cyfry 1-5 oznaczają stopień dostosowania atrakcji turystycznej do różnych niepełnosprawności, przy czym 1 oznacza bardzo słabe dostosowanie, a 5 bardzo dobre.

5

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją wzroku - bardzo dobrze.

Parking blisko muzeum, bez wyznaczonych miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dojście po twardej nawierzchni, płasko, wejście szerokie. Podwójne drzwi. Szerokie ciągi komunikacyjne, przejścia bez progów w ramach 1 kondygnacji. Wejście na wyższe kondygnacje ułatwia winda, strome schody, z poręczami (bez oznaczeń). W środku muzeum ławki do odpoczynku, taborety i na II pietrze w sali kinowej krzesła. Toaleta ogólnodostępna, bezpłatna. Po ekspozycji jest możliwość oprowadzenia przez przewodnika. Przewodnicy mogą przygotować specjalne eksponaty do dotykania. Uliczkę średniowiecznego Gdańska wzbogacają odgłosy i zapachy. Oświetlenie dobre na ekspozycjach, na uliczce półmrok.

4

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją słuchu - dobrze.

Kasa muzeum po prawej stronie wejścia. Personel bardzo życzliwy, jest możliwość utrzymania kontaktu wzrokowego i werbalnego z pracownikami. Przedmioty na ekspozycjach opisane. Dużo prezentacji multimedialnych. Filmy z napisami, ale w języku angielskim. Tablice opisujące pracę archeologów, archeobotaników i archeozoologów, zapachy i hałasy średniowiecza. Toaleta ogólnodostępna, bezpłatna, nie wymaga wypożyczenia klucza. Po ekspozycji jest możliwość oprowadzenia przez przewodnika. Nie ma tłumacza języka migowego. Oświetlenie dobre. Brak hałasu.

4

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją ruchu - dobrze.

Parking blisko muzeum, bez wyznaczonych miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dojście po twardej nawierzchni, płasko, wejście szerokie. Podwójne drzwi. Szerokie ciągi komunikacyjne, tylko do jednej małej sali filmowej jest jeden próg, pozostałe przejścia bez progów w ramach 1 kondygnacji. Wejście na wyższe kondygnacje ułatwia winda. W środku muzeum ławki do odpoczynku. Toaleta ogólnodostępna, bezpłatna, dostępna dla osób poruszających się na wózku. Personel bardzo życzliwy.

4

Poziom dostosowania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - dobrze.

Parking blisko muzeum. Dojście po twardej nawierzchni, płasko. Wystawa muzealna jest na dwóch piętrach budynku, na wyższe kondygnacje wejście ułatwia winda. W salach jest duża przestrzeń. Jest możliwość wynajęcia przewodnika. Personel bardzo życzliwy. Pracownicy organizują również specjalne lekcje warsztatowe. Jest możliwość dotykania wcześniej ustalonych z przewodnikiem eksponatów.

3

Poziom dostosowania dla rodzin z małymi dziećmi - średnio.

Parking blisko muzeum. Dojście po twardej nawierzchni, płasko. Na wyższe kondygnacje wejście po schodach lub wjazd windą. Wózek dziecięcy można zostawić koło kasy. Toaleta ogólnodostępna, bezpłatna, bez przewijaka. Brak pomieszczenia dla mam karmiących. Dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym pracownicy organizują lekcje edukacyjne i zabawy w archeologów.

Adres

Powiat: Gdańsk

Miejscowość: Gdańsk

Lokalizacja: Centrum Edukacji Archeologicznej "Błękitny Lew"
Spichlerz Błękitny Baranek
ul. Chmielna 53
Gdańsk

Kontakt

www.archeologia.pl

tel. 58 320 31 88

Ceny

Bilet normalny - 10 zł
Bilet ulgowy - 8 zł (dzieci, młodzież, seniorzy, osoby niepełnosprawne)
Bilet rodzinny - 26 zł
Przewodnik - 60 zł

Godziny otwarcia

wrzesień - czerwiec 9 - 17
lipiec - sierpień 9 - 18
w poniedziałki nieczynne

Mapa dojazdu

Źródło

Ulotka promocyjna Muzeum Archeologiczne w Gdańsku