Atrakcje Kaszub / Baza atrakcji / WIEŻYCA - Kaszubska Wieża Widokowa

WIEŻYCA - Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II

Wieża widokowa na Wieżycy

Wieżyca (328,6 m n.p.m) to najwyższe wzniesienie nie tylko na Kaszubach, ale na całym Niżu Europejskim. Porośnięta 150-letnim lasem bukowym objęta jest ochroną rezerwatową. Od lat dziewięćdziesiątych XIX wieku na Wieżycy była wieża widokowa, obecna metalowa 35-metrowa (182 stopnie) wznosi się na szczycie od 1997 roku. Z platformy widokowej roztacza się widok na Wzgórza Szymbarskie i jeziora tzw. Kółka Raduńskiego. Aby dostać się do wieży, trzeba przygotować się na 15-minutowy spacer jednym z trzech szlaków. U podnóża Wieżycy znajduje się jedna z placówek Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego.

Dostępność

Cyfry 1-5 oznaczają stopień dostosowania atrakcji turystycznej do różnych niepełnosprawności, przy czym 1 oznacza bardzo słabe dostosowanie, a 5 bardzo dobre.

1

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją wzroku - bardzo słabo.

Parking przy drodze prowadzącej do Szymbarku i Gołubia. Płatny 3 zł od samochodu osobowego, bez wyznaczonych miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dojście od parkingu na wieżę czarnym szlakiem około 15-20 minut. Ścieżka leśna, nierówna, utwardzona, bez poręczy, bez schodów. Ławki przy parkingu, na trasie dwie małe ławeczki drewniane i na szczycie ławki ze stolikiem. Kasa znajduje się tuż przy wejściu na wieżę. Nie ma windy. Toaleta TOI, TOI – przy parkingu, niedostosowana dla osób poruszających się na wózku. Nie ma przewodnika. Oświetlenie dzienne. Duża przestrzeń i kontakt z przyrodą.

3

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją słuchu - średnio.

Personel bardzo życzliwy, jest możliwość utrzymania kontaktu wzrokowego i werbalnego z pracownikami parkingu i wieży. Informacje o parku i wieży na szczycie. Toaleta ogólnodostępna, przy parkingu, bezpłatna TOI, TOI, nie wymaga wypożyczenia klucza. Nie ma przewodnika. Oświetlenie dzienne. Duża przestrzeń i kontakt z przyrodą.

2

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją ruchu - słabo.

Parking przy drodze prowadzącej do Szymbarku i Gołubia. Płatny 3 zł od samochodu osobowego, bez wyznaczonych miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dojście od parkingu na wieżę czarnym szlakiem około 15-20 minut. Ścieżka leśna, nierówna, utwardzona, bez poręczy, bez schodów. Ławki przy parkingu, na trasie dwie małe ławeczki drewniane i na szczycie ławki ze stolikiem. Kasa znajduje się tuż przy wejściu na wieżę. Nie ma windy. Toaleta TOI, TOI – przy parkingu, niedostosowana dla osób poruszających się na wózku. Duża przestrzeń, kontakt z przyrodą.

3

Poziom dostosowania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - średnio.

Parking płatny przy drodze prowadzącej do Szymbarku i Gołubia, bez wyznaczonych miejsc dla osób niepełnosprawnych. Dojście od parkingu na wieżę czarnym szlakiem około 15-20 minut. Ścieżka leśna, nierówna, utwardzona, bez poręczy, bez schodów. Ławki przy parkingu, na trasie dwie małe ławeczki drewniane i na szczycie ławki ze stolikiem. Kasa znajduje się tuż przy wejściu na wieżę. Nie ma windy. Toaleta TOI, TOI – przy parkingu, niedostosowana dla osób poruszających się na wózku. Duża przestrzeń, kontakt z przyrodą.

3

Poziom dostosowania dla rodzin z małymi dziećmi - średnio.

Parking płatny przy drodze prowadzącej do Szymbarku i Gołubia. Dojście po twardej nawierzchni, stromo. Nie ma specjalnego miejsca, gdzie można zostawić wózek dziecięcy. Toaleta TOI, TOI bezpłatna, bez przewijaka. Duża przestrzeń, ławki przy parkingu i na szczycie. Kontakt z przyrodą.

Adres

Powiat: kartuski

Miejscowość: Szymbark

Lokalizacja: Wzniesienie znajduje się przy szosie Żukowo-Kościerzyna (droga nr 220).

Kontakt

Punkt informacji turystycznej w Szymbarku: tel. 58/684-69-39

Ceny

Bilet normalny: 6,00 zł, ulgowy: 4,00 zł, dzieci do lat 6 oraz piloci/opiekunowie grup - wstęp bezpłatny
Parking: autobus - 15,00 zł, bus - 10,00 zł, samochód osobowy - 4,00 zł

Godziny otwarcia

czerwiec - wrzesień 9:00 - 20:00
poza sezonem letnim wieża czynna od godz. 9:00 do zmroku
zimą przy oblodzonej konstrukcji - nieczynne

Mapa dojazdu

Źródło

1. Ellwart J., Kaszuby- przewodnik turystyczny, Wydawnictwo Region & Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o., Pelplin-Gdynia 2008.