Atrakcje Kaszub / Baza atrakcji / WĘSIORY - Kamienne kręgi

WĘSIORY - Kamienne kręgi

Kaminne Kręgi w Węsiorach

W Węsiorach nad jeziorem Długim znajduje się cmentarzysko Gotów z I-II wieku naszej ery. Na zalesionym stoku odkryto 20 kurhanów - kopce usypane z kamieni i głazów, pod którymi na różnych głębokościach znajdują się pochówki ciałopalne i szkieletowe, 4 kamienne kręgi i ponad 100 grobów. Kamienne kręgi to regularne koła wyznaczone przez sterczące pionowo głazy, tzw. stale, najczęściej bez grobów, choć Węsiory stanowią wyjątek. Kamienne kręgi są najstarszymi elementami cmentarzysk, gdyż stawiono je jako pierwsze, wyznaczając miejsce przyszłych pochówków. Prawdopodobnie były to też miejsca spotkań starszyzny plemiennej.

Cmentarzysko odkryto w 1938 roku, a pierwsze badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego w latach 50-. XX wieku. Dzięki badaniom wiemy, że Goci znaleźli się u ujścia Wisły, przybywając ze Skandynawii, na przełomie er. Obecni byli na całym obszarze Pojezierza Kaszubskiego. Cmentarzysko w Węsiorach założono w 70-80 roku naszej ery i użytkowane było do przełomu II/III wieku. Na początku III wieku Goci opuszczają Pomorze, przez teren Polski do dzisiejszej Ukrainy wędrują nad Morze Czarne.

Dostępność

Cyfry 1-5 oznaczają stopień dostosowania atrakcji turystycznej do różnych niepełnosprawności, przy czym 1 oznacza bardzo słabe dostosowanie, a 5 bardzo dobre.

3

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją wzroku - średnio.

Parking leśny, płatny 3 zł, bez wyznaczonych miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dojście do Kamiennych Kregów po piaszczystej i leśnej ścieżce. Bez schodów, progów. Jedno podejście bardziej strome. Wąskie ciągi komunikacyjne. Kamienne Kręgi można dotykać. Nie można jednak wchodzić na kurhany, ani zabierać ze sobą żadnych kamieni. Tylko przy parkingu znajdują się ławki do odpoczynku, toaleta TOI, TOI, sklepik z pamiątkami i bar. Duża przestrzeń.

4

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją słuchu - dobrze.

Parking leśny, płatny 3 zł, bez wyznaczonych miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dojście do Kamiennych Kregów po oznakowanej leśnej ścieżce Tablice informacyjne opisujące Kamienne Kręgi i Gotów przy parkingu. Mapki sytuacyjne na drzewach w lesie. Na trasie tablice przyrodnicze. Tylko przy parkingu znajdują się ławki do odpoczynku, toaleta TOI, TOI, sklepik z pamiątkami i bar. Duża przestrzeń. Nie ma tłumacza języka migowego. Oświetlenie dobre. Brak hałasu.

3

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją ruchu - średnio.

Parking leśny, płatny 3 zł, bez wyznaczonych miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dojście do Kamiennych Kregów po piaszczystej i leśnej ścieżce. Bez schodów, progów. Jedno podejście bardziej strome. Wąskie i nierówne ciągi komunikacyjne. Tylko przy parkingu znajdują się ławki do odpoczynku, toaleta TOI, TOI, sklepik z pamiątkami i bar. Duża przestrzeń.

4

Poziom dostosowania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - dobrze.

Parking leśny, płatny 3 zł, bez wyznaczonych miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dojście do Kamiennych Kregów po piaszczystej i leśnej ścieżce. Bez schodów, progów. Jedno podejście bardziej strome. Wąskie ciągi komunikacyjne. Kamienne Kręgi można dotykać. Nie można jednak wchodzić na kurhany, ani zabierać ze sobą żadnych kamieni. Tylko przy parkingu znajdują się ławki do odpoczynku, toaleta TOI, TOI, sklepik z pamiątkami i bar. Duża przestrzeń. W Węsiorach , przy głównej trasie znajduje się dodatkowa atrakcja - Gród Gotów. Dla grup zorganizowanych odbywają się tu m.in. pokazy tańca gockiego, przejażdżki wozem konnym, odtwórstwo rzemiosł dawnych, podróż maszyna czasów i inne.

3

Poziom dostosowania dla rodzin z małymi dziećmi - średnio.

Parking leśny, płatny 3 zł, bez wyznaczonych miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dojście do Kamiennych Kregów po piaszczystej i leśnej ścieżce. Bez schodów, progów. Jedno podejście bardziej strome. Wąskie ciągi komunikacyjne. Toaleta TOI, TOI, bez przewijaka. Nie ma pomieszczenia dla mam karmiących. W barze jest możliwość podgrzania dania lub mleka dla małych dzieci. Nie ma placów zabaw.

Adres

Powiat: kartuski

Miejscowość: Sulęczyno

Lokalizacja: Węsiory, 8 km od Sulęczyna

Kontakt

brak

Ceny

wstęp bezpłatny

Godziny otwarcia

cały rok, codziennie

Mapa dojazdu

Źródło

1. www.naszekaszuby.pl, dn. 03.04.2011