Atrakcje Kaszub / Baza atrakcji / SZYMBARK - Dom do góry nogami

SZYMBARK - Centrum Edukacji i Promocji Regionu

Szymbark - Dom do góry nogami

W Szymbarku - w samym sercu kaszubskiej krainy jezior i lasów, tuż obok szczytu Wieżyca z przepięknym punktem widokowym i wyciągami narciarskimi - mieści się Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Jest to miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla turystów, znajdujące się na jego terenie obiekty należą do unikalnych w skali Europy, a może i świata. Część z nich zostało oficjalnie wpisanych do Księgi Rekordów Guinnessa. Wśród nich znalazła się Najdłuższa Deska Świata oraz Największy Fortepian Świata. Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji znajdującą się w CEPR jest „Dom do Góry Nogami”, cieszący się ogromną popularnością wśród turystów, którzy na własnej skórze pragną odczuć efekty zawirowań błędnika. Miłośnikom historii szczególnie polecamy odwiedzenie Domu Sybiraka z łagrem, Bunkra i Pomnika Gryfa Pomorskiego, Domu Harcerza, Muzeum Ciesielnictwa, Dworu Salino, Domu Trapera Kaszubskiego z Kanady, Domu Powstańca Polskiego z Adampola, Kościółka św. Rafała Kalinowskiego i Chaty Kaszuba.

Atrakcje:

- Połów ryb na Łowisku Pstrągów wraz z konsumpcją na miejscu

- Wspaniałe regionalne oraz tradycyjne polskie potrawy

- Zimą Centrum zaprasza na kuligi z pochodniami oraz ogniska z pieczeniem kiełbasek, a latem na przejazdy wozami drabiniastymi po malowniczych okolicach Szymbarka

- Na terenie CEPR mogą Państwo skosztować pysznych kaszubskich wypieków, albo spróbować własnoręcznego wypieku chleba w asyście naszego piekarza

- Amatorów mocnych wrażeń zapraszamy serdecznie do aktywnego wypoczynku na terenie  Parku Linowego z czterema specjalnie przygotowanymi ścieżkami o różnych poziomach trudności.

Musculin Active

Dostępność

Cyfry 1-5 oznaczają stopień dostosowania atrakcji turystycznej do różnych niepełnosprawności, przy czym 1 oznacza bardzo słabe dostosowanie, a 5 bardzo dobre.

2

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją wzroku - słabo.

Miejscowi przewodnicy oprowadzają po Centrum, opisując każdą atrakcję. Możliwość dotykania większości eksponatów. Szerokie ciągi komunikacyjne, ale zwiedzanie Centrum wymaga przechodzenia z jednego obiektu do drugiego, co z kolei wiąże się ze zmianą poziomów i pokonywaniem kilku stopni schodów. W wielu obiektach podłoga wykonana jest z wbitych w ziemię pali drewnianych. Brak poręczy. Oświetlenie dzienne. Toalety w różnych punktach Centrum ogólnodostępne.

3

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją słuchu - średnio.

Większość obiektów jest opisana, są liczne tablice informacyjne i plansze z fotografiami. Brak prezentacji multimedialnych. Nie ma tłumacza j. migowego. W sklepiku istnieje możliwość zakupu przewodnika po atrakcjach Centrum. Toalety w różnych punktach Centrum ogólnodostępne.

2

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją ruchu - słabo.

Wyznaczone stanowiska parkingowe dla niepełnosprawnych, kasa biletowa znajduje się na podeście, więc zakup biletu wymaga pokonania dwóch stopni schodów. Zwiedzanie Centrum wymaga poruszania się po stosunkowo rozległym terenie z licznymi zmianami poziomów. Miejsca siedzące do odpoczynku, Większość atrakcji wymaga pokonania kilku stopni schodów. Obiektem całkowicie dostępnym dla osób poruszających się na wózkach jest najdłuższa deska świata. Jest tam rampa przy wejściu. Szerokie ciągi komunikacyjne. W wielu obiektach podłoga wykonana jest z wbitych w ziemię pali drewnianych. Toalety w różnych punktach Centrum niedostosowane dla osób poruszających się na wózkach.

4

Poziom dostosowania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - dobrze.

Duża przestrzeń do organizowania zabaw, miejsce na ognisko, tańce itp. Jedną z atrakcji jest łowienie pstrąga, którego później się smaży na grillu i zjada, bądź też pieczenie chleba (dla grup zorganizowanych). Szerokie ciągi komunikacyjne, ale zwiedzanie Centrum wymaga przechodzenia z jednego obiektu do drugiego, co z kolei wiąże się ze zmianą poziomów i pokonywaniem kilku stopni schodów. W wielu obiektach podłoga jest nierówna, bo jest wykonana z wbitych w ziemię pali drewnianych. Brak poręczy. Toalety w różnych punktach Centrum ogólnodostępne.

3

Poziom dostosowania dla rodzin z małymi dziećmi - średnio.

Duża przestrzeń do organizowania zabaw, mini place zabaw, park linowy, miejsce na ognisko, tańce. Jedną z atrakcji jest łowienie pstrąga, którego później się smaży na grillu i zjada, bądź też pieczenie chleba dla grup zorganizowanych. Brak udogodnień dla matek karmiących i niemowlaków. Możliwość wjazdu wózkiem na teren Centrum. Gastronomia. Toalety w różnych punktach Centrum ogólnodostępne, bez przewijaka.

Adres

Powiat: kartuski

Miejscowość: Kartuzy

Lokalizacja: ul. Szymbarskich Zakładników 12
83-315 Szymbark

Kontakt

Telefon: +48 (58) 684 69 33, + 48 607 610 317

e-mail: cepr@cepr.pl

strona: www.cepr.pl

Ceny

Turyści indywidualni: 15 zł
Grupy zorganizowane:12 zł (dla grup powyżej 25 osób)
Dzieci do lat 6: wstęp bezpłatny

Parking płatny:
Samochody osobowe: 5 zł
Bus: 10 zł
Autobus: 25 zł

Godziny otwarcia

W okresie od 26.04-09.10:
poniedziałek-sobota: 9:00-19:00
niedziela i święta: 10:00-19:00
W okresie od 10.10-25.04:
poniedziałek-sobota: 9:00-17:00
niedziela i święta: 10:00-17:00

Dr Extrenda
https://www.e-odchudzanie.com.pl/dr-extenda-recenzja.html
Kapsułki Dr Extenda przynoszą trwałe efekty.

Mapa dojazdu

Źródło

1.www.cepr.pl , dn. 22.04.2013