Atrakcje Kaszub / Baza atrakcji / SIANOWO - Sanktuarium

SIANOWO - Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub

Kościół w Sianowie

Sianowo to niewielka miejscowość kaszubska słynąca z Cudownej Figurki Matki Boskiej. Według jednej z legend Figurka została znaleziona pod krzakiem paproci przez parę narzeczonych i choć dwukrotnie odnoszona była do kościoła w Mirachowie, to zawsze "wracała" do Sianowa i tam już pozostała. Cudowna Figurka narzeczonym pomogła w przezwyciężeniu przeszkód na drodze do małżeństwa i do pogodzenia zwaśnionych rodzin. Inna wersja tej legendy mówi, że to dzieci odnalazły Figurkę pod paprocią.

Figurka z XV wieku znajduje się w niewielkim kościółku o konstrukcji szachulcowej z 1816 roku. Ocalała z pożarów dwóch poprzednich budynków kościelnych. Umieszczona jest w ołtarzu głównym za opuszczanym obrazem Maryi Niepokalanej. Słynie z cudownego uzdrawiania chorych, przywracając im sprawność kończyn, stawów, zdolności widzenia czy wyleczenia z niepłodności. W 1966 roku odbyła się koronacja Matki Boskiej Sianowskiej i nadanie tytułu Królowej Kaszub.

W kościele znajdują się trzy ołtarze i ambona z XVIII wieku oraz druga zabytkowa figurka Matki Boskiej Staniszewskiej (ok. 1500 roku) z przydrożnej kapliczki ze Staniszewa.

Odpusty w Sianowie to święto Matki Boskiej Szkaplerznej (pierwsza niedziela po 16 lipca) oraz Matki Boskiej Siewnej (pierwsza niedziela po 8 września).

Droga Krzyżowa, której budowa została zakończona w 2004 roku, to 15 stacji przy nowym placu pielgrzymkowym. Autorami kaszubskich kapliczek są ludowi artyści z Pomorza.

Dostępność

Cyfry 1-5 oznaczają stopień dostosowania atrakcji turystycznej do różnych niepełnosprawności, przy czym 1 oznacza bardzo słabe dostosowanie, a 5 bardzo dobre.

4

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją wzroku - dobrze.

Parking blisko kościoła, bez wyznaczonych miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dojście po twardej nawierzchni, płasko, wejście zewnętrzne szerokie. Na teren świątyni są trzy wejścia, od strony parkingu płasko, od strony wieży schody z poręczami, od strony sklepu 6 schodów z poręczami. Główne wejście do kościoła poprzedzone schodami z poręczami (bez oznaczeń), ale boczne jest z podjazdem. Szerokie ciągi komunikacyjne, przejścia bez progów. W środku kościoła, z racji pełnionej funkcji, ławki do odpoczynku. Po kościele jest możliwość oprowadzenia przez księży. Nie możliwości dotykania zabytków kościoła, ale w sprzedaży są małe figurki z przedstawienie Matki Boskiej Sianowskiej. Oświetlenie dobre. Podłogi kontrastują ze kolorem ścian. Nie ma makiety bryły kościoła. Toaleta ogólnodostępna, bezpłatna, obok świątyni w Domu Pielgrzyma.

5

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją słuchu - bardzo dobrze.

Na parkingu tablica informacyjna opisująca Kaszuby. Po wcześniejszym umówieniu jest możliwość oprowadzania po kościele przez księży. Ksiądz wikary posługuje się językiem migowym i prowadzi duszpasterstwo osób niesłyszących. Oświetlenie dobre. Brak hałasu. Toaleta ogólnodostępna, bezpłatna, obok świątyni w Domu Pielgrzyma, nie wymaga pożyczenia klucza.

4

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją ruchu - dobrze.

Parking blisko kościoła, bez wyznaczonych miejsca dla osób niepełnosprawnych. Dojście po twardej nawierzchni, płasko – wejście od strony parkingu. Boczne wejście do kościoła z podjazdem, wejście główne – schody z poręczami. Szerokie ciągi komunikacyjne, przejścia bez progów. W środku kościoła ławki do odpoczynku. W środku kościoła, z racji pełnionej funkcji, ławki do odpoczynku. Toaleta ogólnodostępna, bezpłatna obok świątyni w Domu Pielgrzyma - niedostosowana dla osób poruszających się na wózku.

2

Poziom dostosowania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - słabo.

Parking blisko kościoła. Dojście po twardej nawierzchni, płasko. Szerokie ciągi komunikacyjne. W środku kościoła ławki. Ze względu na charakter sakralny obiektu, brak prezentacji interaktywnych. Toaleta ogólnodostępna, bezpłatna, obok świątyni w Domu Pielgrzyma.

2

Poziom dostosowania dla rodzin z małymi dziećmi - słabo.

Parking blisko kościoła. Dojście po twardej nawierzchni, płasko. Boczne wejście do kościoła z podjazdem. Szerokie ciągi komunikacyjne. W środku kościoła ławki. Ze względu na charakter sakralny obiektu, brak placów zabaw. Toaleta ogólnodostępna, bezpłatna, obok świątyni w Domu Pielgrzyma (bez przewijaka).

Adres

Powiat: kartuski

Miejscowość: Kartuzy

Lokalizacja: Parafia Narodzenia NMP - Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej
83-328 Sianowo, 16

Kontakt

Ceny

wstęp bezpłatny

Godziny otwarcia

kościół i Cudowną Figurkę można oglądać w czasie mszy: w tygodniu o 18:00 (zima) lub o 19:00 (lato), w niedziele o 7:30, 9:00, 10:30
w innych godzinach kościół jest otwierany, a Cudowna Figura odsłaniana na życzenie - kontakt 58/685-57-76

Mapa dojazdu

Źródło

1. Mamelski J., Sianowo Sanktuarium Królowej Kaszub - ilustrowany miniprzewodnik, Wydawnictwo Region, Gdynia 2007.

2. www.sanktuarium-sianowo.pl, dn. 30.03.2011