Atrakcje Kaszub / Baza atrakcji / NADOLE - Zagroda Gburska i Rybacka

NADOLE - Skansen

Skansen w Nadolu

Skansen nad jeziorem Żarnowieckim to pochodząca z XIX wieku zagroda wiejska. Kompleks obejmuje domostwo, zabudowania gospodarcze oraz obiekty towarzyszące: piwnicę, studnię, wozownię, pasiekę, wędzarnię, piec chlebowy i inne. W stodole urządzono wystawę dotyczącą historii pszczelarstwa pomorskiego. Niedawno muzeum wzbogaciło się o zrekonstruowaną chatę rybacką.

Na terenie skansenu organizowane są w sierpniu imprezy: Dzień Chleba i Miodu oraz Krancbal – jarmark folklorystyczny.

Dostępność

Cyfry 1-5 oznaczają stopień dostosowania atrakcji turystycznej do różnych niepełnosprawności, przy czym 1 oznacza bardzo słabe dostosowanie, a 5 bardzo dobre.

2

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją wzroku - słabo.

Na terenie skansenu ciągi komunikacyjne są o nierównej nawierzchni, brak poręczy, progi i wysokie schody do zagród. Nie można dotykać eksponatów. Istnieje możliwość zwiedzania skansenu z przewodnikiem. Dla grup wcześniej zgłoszonych istnieje możliwość przygotowania eksponatów do dotykania, personel obiektu życzliwy, dobre dzienne oświetlenie na terenie skansenu, w zagrodach oświetlenie słabe (dzienne dochodzące przez okna).

3

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją słuchu - średnio.

Na zagrodach są informacje o nazwie, pochodzeniu i przeznaczeniu budynku. W kasie istnieje możliwość zakupu przewodnika po skansenie, jest możliwość kontaktu wzrokowego ze sprzedającym. Personel otwarty. Toaleta nie wymaga wypożyczenia klucza. Oświetlenie dobre i brak hałasu.

1

Poziom dostosowania dla osób z dysfunkcją ruchu - bardzo słabo.

Parking przy pobliskim sklepie, bez wyznaczonych miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Wejście na teren skansenu przez furtkę otwieraną na zewnątrz. Teren nierówny, ścieżki wyłożone są dużymi kamieniami - kocimi łbami, ciągi komunikacyjne szerokie. Do zagród wejście prowadzi przez wysokie progi lub po wysokim stopniu. Toaleta niedostosowana.

3

Poziom dostosowania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną - średnio.

Na terenie skansenu dodatkową atrakcją są króliki i duża przestrzeń do zabawy. Gospodarze prowadzą lekcje edukacyjne i pokazy na zamówienie. Przy zagrodach są ławki do odpoczynku. Personel obiektu bardzo sympatyczny.

2

Poziom dostosowania dla rodzin z małymi dziećmi - słabo.

Dla mam karmiących nie ma pomieszczeń dostosowanych i przewijaka dla niemowląt. Przy zagrodach są ławki do odpoczynku. Personel obiektu bardzo sympatyczny. Szerokie ciągi komunikacyjne i duża przestrzeń do zabawy, ale bardzo nierówna nawierzchnia terenu. Dodatkową atrakcją skansenu są króliki.

Adres

Powiat: wejherowski

Miejscowość: Nadole

Lokalizacja: Nadole 16
84-250 Gniewino

Kontakt

tel. 58/676-76-44

e-mail: mzpuck@poczta.onet.pl

www. muzeumpuck.kaszubia.com/oddzialy/skansen-w-nadolu

Ceny

bilet normalny: 5,00 zł, ulgowy: 4,00 zł
opłata za przewodnika: 16,00 zł/ grupa do 25 osób
opłata za przewodnika :30,00 zł/ grupa powyżej 25 osób

Godziny otwarcia

01.05 - 30.06 - poniedziałek-piątek: 9.00-16.00, sobota-niedziela: 9.00-14.00
01.07 - 31.08 - poniedziałek-piątek: 9.00-18.00, sobota-niedziela: 9.00-17.00
01.09 - 31.10 - poniedziałek-piątek: 9.00-15.00, sobota-niedziela: 9.00-14.00
01.11 - 30.04 - poniedziałek: nieczynne, wtorek-piątek: 8.00-14.00, sobota-niedziela: 9.00-14.00

Mapa dojazdu

Źródło

www. muzeumpuck.kaszubia.com/oddzialy/skansen-w-nadolu